saç ekimi nasıl yapıldığını gösteren animasyon

Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi, saç kaybı yaşanan bölgeye saç köklerinin daha kuvvetli ve yoğun olduğu yerden saç transferi gerçekleştirilmesi işlemidir. Bu kuvvetli ve yoğun saç kökleri genellikle başın arka bölgesinde yer alan kısımdır. Bazen donör (güçlü saç kökü) olarak sakal ve göğüs kılları da kullanılmaktadır. Fakat sakal ve göğüs kıl köklerinin tutma oranı (verimliliği) saçlardaki kadar yüksek olmadığı için pek tercih edilmemektedir.

Saç ekiminden önce yapılacak olan bazı testler sayesinde, nakil yapılacak bölgenin saç ekimine uygun olup olmadığı belirlenerek hangi uygulamanın yapılacağına karar verilir. Saç ekimi işlemi 4-8 saat arası sürmekte olup, yapılan operasyon sonrası hasta gündelik yaşamını sürdürmeye devam edebilmektedir. Yapılan bu işlem sonrası hasta oldukça doğal bir görünüme sahip olacaktır.

Saç ektirme ihtiyacı kadınlara oranla erkeklerde daha sık görünmektedir. Ancak yayınlanan araştırmalar sonucu göstermektedir ki, erkeklerde daha fazla olan bu dökülme 40 yaşından sonra oldukça azalmaktadır.

Saç dökülmesini etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bunların başında genetik faktörler gelir. Genetik faktörler dışında stres ve dış etkenler gibi belirlenemeyen sebepleri de bulunur.

Türkiye kellik istatistikleri

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi; 3 işlemden oluşur. Bunlar;

 1. Dökülmeme özelliğine sahip bölgeden kılların alınması
 2. Nakledilecek bölgenin hazırlanması
 3. Alınan kılların nakledilmesi

Saç ekiminde uygulanan en modern yöntem FUE yöntemidir. Saç ekim yöntemi insan vücudunun dökülmesi mümkün olmayan yerlerinden alınan canlı kıl köklerinin, baş bölgesinde saç olmayan alana nakledilerek yapılmaktadır.

Saç Ekiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Bu operasyonlar sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri tamamen kişiye özel bir tedavi sürecinin belirlenmesidir. Çünkü donör bölgesi ve saçsız bölge kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bu yüzden herkese standart ekim yapılır mantığından uzak durmak gerekir. Saç yapısına ve kişinin beklentisine özel tedavi yöntemi seçilmelidir. Operasyonlardan önce hasta ile yapılan konsültasyon sırasında tamamen hastaya özel bir tedavi süreci belirlenmesi sayesinde hastalarda %99’a varan başarı oranı elde edilmektedir.

 • Saç çizgisinin kişinin yüz hattına uygun çizilmesi gerekir; Herkesin yüz hatları ve kafa yapısı farklı olduğu gibi doğal saç çizgisi de farklıdır. Bu saç çizgisinin doğru tespit edilip planlanması saç ekimi sonrasındaki görüntünün doğal görünmesini sağlayacaktır.

 • Ekilen saçların sıkı ve doğru planlanmış olması gerekir; Yanlış saç ekim planlamasında saçlarda doğal bir görünüm kazanılmayacaktır. Aynı şekilde çok fazla açıklık olan bölgeye tek bir seansta tamamlamaya çalışmak seyrek bir sonuç elde edilmesine sebep olacaktır.
 • Saçların yanlış açıda ekilmesi: Yanlış bir açıda saç ekilmesi hem saçların tutma gücünü azaltarak kalıcılığı etkileyecek hem de saç taranma yönünü bozacağından doğal görüntünün kaybolmasına sebebiyet verecektir.

 • Aşırı yüksek sayıda greft ekilmesi; Donör bölgesinin müsade ettiği sayıdan fazlası alınması durumunda donör bölgesinde komplikasyonların oluşmasına sebebiyet  verilir. Bu durumda bazen dönüşü olmayan bir sorun yaşanabilir.

Saç Ekimi Kimlere Yapılmaz ?

 • Hepatit C hastalığı olanlara
 • Hıv – Aids hastalığı olanlara
 • Psödopelade ve Liken planus hastalığı olanlara
 • Donör bölgesi yeterli olmayan
 • Ciddi kronik rahatsızlığı olanlara
 • Kalp, şeker hastalığı, karaciğer yetmezliği, tansiyon ve böbrek yetmezliği gibi sorunları olanlara
 • 18 yaşından küçük (Biz 22 yaş sonrasını tavsiye ediyoruz)

Yukarıda yer alan kişilere sağlık açısında risk oluşturması ya da başarılı bir saç ekim sonucu ortaya konulamamasından dolayı saç ekimi işlemi uygulanmaması gerekir.

Saç Ekiminin Aşamaları

Saç ekimi işlemi 6 temel aşamadan oluşmaktadır. Saç ekme işlemine başlamadan önce yapılan tetkikler sonucunda, hastanın uygun olması durumunda saç ekim işlemine başlanabilir. İşlem lokal anestezi uygulanarak yapılmaktadır. Lokal anestezi hasta ve hekimin konforunun en üst seviyede olması için yapılmaktadır. Saç ekim işlemi sırasında hasta, herhangi bir ağrı ya da acı hissetmemektedir.

Saç Ekim Yöntemleri

Sürekli değişim gösteren teknoloji sayesinde, tıp alanında da saç ekiminde de birden fazla teknikliklerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu yöntemlerden bazıları aşağıdaki gibidir.

Follicular Unit Extraction saç ekiminde kullanılan en popüler ve en modern yöntemdir. Bu yöndem ile donör bölgeden güçlü olan kıl kökleri tek tek alınarak, saçsız alana nakil edilmektedir. Eskiden FUT yönteminde saçlar deri ile birlikte şeritler halinde alınırken FUE yönteminde temel prensip greft olarak sadece kıl kökü nakil edilir. Nakil edilen kıl köklerinin mutlaka saçların doğallığı koruması için çıkış yönü doğrultusunda uygulanması gerekmektedir. Bu kural operasyonun en önemli kurallarındandır. Bu operasyon lokal anestezi ile yapılmaktadır. Operasyon sırasında hasta herhangi bir ağrı ya da acı hissetmemektedir. Bu yöntem doğru bir uygulama ile yapıldığı takdirde başarı oranı en yüksek yöntemlerdendir. Safir, perkutan, DHI, unique gibi teknikler FUE yöntemini kullanmaktadırlar. FUE saç ekimi hakkında daha detaylı bilgi için FUE saç ekimi sayfasını inceleyebilirsiniz;

https://hermest.com.tr/fue-sac-ekimi/

Safir FUE tekniği popülerleşen bir uygulama yöntemidir. Safir FUE tekniğinde kanal açma işlemleri sırasında normal slitler yerine safir uç gibi görünen slitler kullanılmaktadır. Bu slitlerin safirden yapılmadığı sadece isim olarak safir ismi kullanıldığını belirtmek gerekir. Aşağıdaki vaad edilen avantajları bilimsel olarak kanıtlanamamıştır.

 • Safir uçlu slitler ile açılan kanallarda ekim sonrası dokuda oluşabilecek zarar minimum seviyeye indirilmektedir.
 • Bu yöntem ile açılan kanallar saç kökü boyutunda açıldığı için daha fazla sayıda kanal açılmasını sağlar.
 • Safir FUE’nin getirmiş olduğu bu büyük avantaj ise daha sık ekim yapılabilmesine olanak sağlamaktadır.
 • Aynı zamanda Safir FUE tekniği ile operasyonunun gerçekleşmesi durumunda ödem oluşma olasılığı oldukça düşüktür.
Çok az saç ekimi merkezinin kullanmış olduğu bir diğer yöntem Perkutan olmaktadır. Normal şartlarda gerçekleşen ekim operasyonlarında kanallar açılırken ince düz şekilde açılmaktadır. Perkutan teknikte ise ince ince iğneler ile açılan yuvarlak delikler bulunmaktadır. Saç ekme operasyonlarında bu yuvarlak açılan kanalların önemi oldukça büyüktür. Alınan saç kökleri bu kanallar içine yerleştirildiği zaman, herhangi bir hareketlilik halinde yerinden oynamaması ya da ekildiği doğal açının değişmemesi sağlanmaktadır. Aynı zamanda kökler bu teknik sayesinde yerleştirilirken zarar görmemektedir. Ekim alanında ince iğneler ile çalışıldığı için operasyon sonrası iyileşme çok daha hızlıdır.

Hastanın kendi yağı (genellikle karın bölgesinden alınır) alınarak içerisinden kök hücreler ayrıştırılır. Elde edilen kök hücreler kişinin kendisinde kullanıldığı için hastada herhangi bir reaksiyon ya da alerji durumu görünmez. Organik saç ekiminin aşağıda vaad edilen avantajlarının bilimsel bir kanıtı bulunmamaktadır.

 • Hastaya enjekte edilen bu kök hücre sayesinde hem yeni ekilen saç kökleri hem de ekim yapılan bölge çok daha sağlıklı bir şekilde beslenmektedir.
 • Organik saç ekiminin en önemli özelliği operasyon sırasında herhangi bir kimyasal madde kullanılmamasıdır.
 • Klasik saç ekim yöntemlerinin aksine organik saç ekimi yönteminde hastanın kendi yağından alınan kök hücreleri kullanılmaktadır.
 • Hastalar operasyon sonrasında yeni gelişen bu yöntem sayesinde hızlı ve kısa süre içerisinde iyileşebilmektedirler.
 • Kimyasal bir madde kullanılmadığından ötürü saçsız bölgeye ekilen saç kökleri hızlı bir şekilde gelişim göstermektedir.

Saç ekiminde uygulanan bir diğer teknik ise Gold FUE tekniğidir. Bu teknikte kanallar altın uçlu mikro motorlar ile açılmaktadır. Gold FUE’nin diğer yöntemlere benzer avantajları bulunmaktadır. Aşağıdaki özellikleri sahip olduğu söylense de bilimsel dayanağı yoktur.

 • Altın deri için zararlı bir madde değil aksine faydalı bir maddedir.
 • Saç ekim operasyonlarında deride enfeksiyon gerçekleşme olasılığı minimuma düşmektedir.
 • Alınan saç kökleri herhangi bir metal yerine altın uçlar ile temas ettiğinden ötürü canlılıklarını daha uzun süre korumaktadır.

Günümüzde en çok tercih edilen tekniklerden biri olan DHI saç ekimi kalem tekniği olarak da bilinmektedir. Açılımı Direct Hair Implant olan DHI saç ekiminde donör bölgeden alınan saç kökleri Choi Pen adı verilen tamamen özel implanter kalemler içerisine saçlar yerleştirilerek bu kalemler vasıtasıyla saç ekimi uygulanacak olan saçsız alana saçlar ekilir. Bu yöntem genellikle uzun saçlı erkekler, kadınlar ve saçlarını kestirmek istemeyen hastalar tarafından tercih edilmektedir. DHI saç ekimi yönteminin avantajları;

 • Sık ekim yönteminin en kolay uygulama şekli olan bu yöntem, bu özelliğiyle uygulama yaptıracak kişilerin en çok tercih ettiği yöntemler arasındadır. Bu yöntemle daha doğal ve daha sağlıklı bir görüntü elde edilebilmektedir.
 • Direkt olarak ekim yapılabilmesini sağlayan en uygun yöntemlerden bir tanesidir.
 • Ekim gerçekleştirilecek bölgede tıraş işlemi gerçekleştirilmeye gerek yoktur.
 • Operasyon geçirdiğinize dair herhangi bir yara izi bırakmayacak olması sebebiyle doğal bir tedavi olarak tercih edilmektedir.

DHI yöntemi hakkında daha detaylı bilgi için DHI sayfasını inceleyebilirsiniz;

hermest.com.tr/dhi-sac-ekimi/

Karaciğer ve kalp ameliyatlarında yararlanılan robot teknolojisi saç ekiminde kullanılmaktadır. Bu yöntem ilk defa 2010 yılında Amerika’ da uygulanmaya başlanmıştır. Teknolojik gelişmelerle birlikte gelişmeye devam eden bu yöntem saç ekiminde de güncellenerek kullanılmaktadır. Bu yöntem Japonya, Amerika, İngiltere gibi ülkelerden sonra ülkemizde de kullanılmaya başlanmıştır. Saç kökleri, klasik yöntemlerin aksine bu yöntemle daha ileri teknoloji kullanılarak, robot tarafından nakledilmektedir. Uygun saç tellerinin alınacağı bölgeden saç tellerinin robotik yöntem kullanılarak alınması ve nakledilmesi işlemidir. Robotik optik okuyucu sayesinde kıl köklerini hafızaya alıp, mevcut kıl kökleri zarar görmeden, kanal açma işlemi yapılır. Açılan kanallara, yine robot sayesinde nakil işlemi, saç çıkış yönü ve sayısı hesaplanarak nakledilir. Bu yöntem modern saç ekimi yöntemleri karşısında tatmin edici sonuçlar ortaya koyamamasından dolayı günümüzde pek tercih edilmemektedir.

Diğer yöntemlerde, operasyona başlamadan önce saçlar tamamıyla tıraş edilir. Bu uygulama operasyonun başarı yüzdesinin artması için önemli bir şarttı. Bu işlem sonrası hastaların, saçlarının tıraşlı olması, hastaların sosyal hayatında kendini kötü hissetmelerine sebep olabilmekteydi.
Tıraşsız saç ekimi ile böyle bir durum sorun olmaktan çıktı. Yeni tıraşsız saç ekim tekniğiyle, hastaların ekim yaptırdıkları belli olmaması sayesinde operasyon sonrasında sosyal hayatlarına kaldığı yerden devam etmesi sağlanmıştır. Artık bu teknik, doktorunuzun belirli tahliller neticesinde uygun bulması halinde çok kolay bir yöntem haline gelmiştir. 4-8 saat arası sürecek olan bu operasyon sonrasında hayatınıza kaldığınız yerden yeni saçlarınızla birlikte devam edebilirsiniz.
Traşsız saç ekimi hakkında daha detaylı bilgi için traşsız saç ekimi sayfasını inceleyebilirsiniz;

https://hermest.com.tr/trassiz-sac-ekimi/

Uzun saç ekimi tekniği neredeyse tıraşsız saç ekimi tekniği ile aynı şekilde uygulanmaktadır. Fakat uzun saç ekimi yönteminde donör alan ve ekim yapılacak alanlarda herhangi bir tıraş işlemi yapılmamaktadır. Donör alandan alınan uzun ve sağlıklı saç kökleri hastada ekim yapılacak bölgeye nakil edilir. Uzun saç ekim yöntemi diğer yöntemlere oranla daha zor ve zahmetli bir işlemdir. Bu yöntemde özellikle alnın üst kısmında olan bölgeye, ense bölgesinden alınan dökülmeme özelliğine sahip saçların transfer işlemi yapılmaktadır. Yapılan işlem sonrasında eklenen saçlar uzun olmasından dolayı gerçeğinden ayırt edilemeyecek kadar uyumluluk gösterir. Uzun saç ekimi hakkında daha detaylı bilgi için uzun saç ekimi sayfasını inceleyebilirsiniz;

https://hermest.com.tr/uzun-sac-ekimi/

Kadınlarda saç dökülmesi problemleri erkeklere oranla daha az görülmektedir. Kadınlarda saç ekimi işlemi yapılmadan önce her zaman olduğu gibi ilk olarak tahliller yapılarak saç dökülmesi probleminin kaynağı saptanmalıdır. Ardından uzman doktorun uygun tedavi yöntemini kararlaştırması gerekir. Kadınlarda saç dökülmesi problemi erkeklerdeki saç dökülmesine benzese de birbirlerinden çok farklıdırlar bu sebeple uygulanacak tedavinin kadınlarda saç ekimi konusunda uzman tarafından planlanması gerekir. Saç ektirmek için tercih edilen teknikler DHI Tekniği, Tıraşsız ve Uzun saç ekimi teknikleridir. Bu yöntemlerde hastalarda herhangi bir tıraş işlemi gerçekleştirilmediğinden ötürü kadın hastalar tarafından en çok tercih edilen yöntemlerdir.
Kadınlarda saç ekimi hakkında daha detaylı bilgi için kadınlarda saç ekimi sayfasını inceleyebilirsiniz;

https://hermest.com.tr/kadinlarda-sac-ekimi/

Sakallardan alınan kıl köklerinin, saçsız alana FUE yöntemi kullanılarak nakil edilmesi işlemidir. Diğer yöntemlerde olduğu gibi, sakaldan saç ekimi işleminde de aynı prosedürler uygulanmaktadır. Sakal bölgesinden alınacak olan kıl köklerinin uygunluğu operasyon öncesinde analiz edilir. Bu yöntem daha çok donör alanlarının az ve ekim yapılacak alanın geniş olduğu hastalar tarafından tercih edilmektedir çünkü sakaldan alınan kıl köklerinin uyum sağlayamama ihtimali vardır ve bu sebeple ekilen sakal kökleri kalıcılık sağlamayabilir.

Göğüs bölgesinden alınan kıl kökleri başın uygulanacak bölgesine nakledilmektedir. Göğüs kıllarından saç ekimi yönteminde dikkat edilmesi en önemli nokta donör bölge olan göğüs bölgesinden alınacak olan köklerin güçlü ve sağlıklı olmasıdır. Göğüsten alınan kıl köklerinin uyum sağlayamama ihtimali yüksektir bu sebeple ekilen sakal kökleri kalıcılık sağlamayabilir.

Saç Ekimi Başarılı Sonuçlar Veriyor Mu?

Artık yeni modern yöntemler sayesinde çok daha yüksek başarı oranları yakalamaktadır. Hermest olarak geliştirdiğimiz teknikler tecrübeli uzmanlar sayesinde %99 e çıkan bir başarı oranı yakalama fırsatı yakaladık. Tıp ve teknolojinin sürekli gelişim göstermesiyle yapılan inovasyonlar sayesinde her geçen gün daha başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir. Yapılan işlemlerde elde edilen daha doğal sonuçlar nedeniyle hasta memnuniyeti de en üst düzeydedir.

Bu operasyonlarda başarılı sonuçlar elde etmek için uygulanacak olan teknikler hasta odaklı yani kişisel olmalıdır. Hastalara operasyon öncesi yapılan analizler ve kararlaştırılan saç ekimi tekniği başarı oranında çok etkili olmaktadır. Aynı zamanda saç ekimi operasyonundan sonra hastanın dikkat etmesi gereken önemli noktalarda saç ekimi sonuçlarında çok etkilidir. Hasta bu süreç zarfında uzman doktorunun vermiş olduğu bilgilendirmeler ile hareket etmelidir.

Saç Ekimi Sonuçları Ne Zaman Görünür?

Tedavi sonrasında hemen sonuç elde etmek her zaman mümkün olmayabilir. Saç ekimi işlemi sonrasında hastanın sabırlı davranması gerekmektedir. Doktorunuz bu süreçle ilgili sizi bilgilendirecek ve gerçekçi sonuç zamanını sizinle doğru bir şekilde paylaşacaktır. Tedavi sonrasında bekleme süreciniz başlayacak olup, doğal sonuçlar için karşı karşıya gelebilmeniz adına tedavinin tamamlanmış olması gerekmektedir. Doktorunuz bu gelişim sürecini düzenli bir şekilde takip, profesyonel ve sağlıklı bir şekilde bir komplikasyon oluşmasını engelleyecektir. Saç ekim merkezlerinde yapılan işlemler sırasında veya sonrasında hastanın fotoğraflarının çekilip, yayınlanması Türkiye Tabipler Birliği ve Türk Cerrahi Derneği tarafından alınan ortak karar neticesinde yasaklanmıştır.

Saç Çizgisi Düzeltme İşlemi Neden ve Nasıl Yapılır?

Saç çizgisi saç ekiminde doğallığı etkileyen en önemli nokta olarak görünmektedir. Yapılan yanlış planlama neticesinde saç çizgisi doğal görüntüyü kaybetmektedir. Bu gibi durumlarda saç çizgisi düzeltme (revizyon) yapılmaktadır. Bu durumda yapılacak bir saç ekimi operasyonu hastaların bu saç çizgisi düzeltilebilir ve eskisi gibi doğal bir görünüm elde edilebilir. Saç çizgisi düzeltilecek olan hastalarda operasyona başlamadan önce yüz yapısı, saç açıklığının genişliği ve greft sayısı göz önünde bulundurularak analizler yapılmalıdır. Bunun sonucunda tasarlanan saç çizgisi, saç ekimi yapılarak eski haline getirilir.

Saç Ekimi Fiyatları

Saç ekimi fiyatları hakkında genel bir bilgi verebilmek için saç ekim fiyatlarını belirleyen faktörlerin neler olduğu bilinmelidir. Saç ekimi fiyatları saç ekimi merkezleri tarafından belirlenirken bu faktörler değerlendirilir ve buna göre bir fiyat belirlenir.

T.C Sağlık Bakanlığı tarafından listelenen saç ekimi fiyat tarifesi. tam liste için saglik.gov.tr ziyaret edebilirsiniz.

Saç Ekim Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Saç ekim fiyatlarını etkileyen birden fazla faktör bulunmaktadır. Hastanın saç ekimi operasyonunda uygulanacak olan saç ekimi teknikleri, saç ekimi fiyatlarını belirleyen faktörlerin en başında yer almaktadır. Aynı zamanda saç ekimi fiyatları birçok farklı faktöre göre de değişiklik göstermektedir.

 • Operasyonda uygulanacak olan saç ekimi tekniği,
 • Saç ekimi merkezinin fiyat politikası (Bazı saç ekimi merkezleri greft başına fiyat politikası tercih etmektedir.)
 • Saç ekiminde kullanılacak ek uygulamalar (PRP, Mezoterapi vb.)
 • Saç ekiminin gerçekleştirileceği bölge

Bu faktörler saç ekimi fiyatlarını etkileyen en temel faktörlerdir.

Saç Ekiminde Kullanılan Teknik Neden Saç Ekimi Fiyatını Etkilemekte?

Bu soru en çok sorulan ve merak edilen soruların başında gelmektedir. Saç ekiminde kullanılan tekniklerin saç ekimi fiyatlarını belirlemesinin temel sebebi, bu tekniklerde kullanılan cihazların ve medikal aletlerin maliyetlerinden kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda teknikleri uygulayan sağlık personellerinin sayısı da burada etkilidir. Örneğin DHI saç ekimi tekniğinde donör bölgeden alınan greftler fazla bekletilmeden özel implanter kalemlere yerleştirilir ve bunun için daha fazla sağlık personeli bulundurulmalıdır. Aynı zamanda bu teknikte özel implanter kalemler kullanıldığı için fiyatlar değişmektedir.

SAÇ EKİMİ HESAPLAMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Saç Ekiminden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Operasyon tamamlandıktan sonra dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. İşlem yapılan bölgeye hasta tarafından 3 gün boyunca herhangi bir şekilde müdahale edilmemesi gerekmektedir. Yatış pozisyonun da hekim tarafından anlatılacak şekilde uygulanması gerekmektedir. Havuz ve denize girmekten 2 ay boyunca kaçınılmalıdır. Alkol ve sigara kullanıyorsanız bu alışkanlığını bırakmanız önerilmektedir. Sigara ve alkol kullanımı ekilen saçların tutunması oranını büyük ölçüde etkiler. İyileşme süresi boyunca güç gerektiren aktivitelerden kaçınılmalıdır. Eğer operasyon yaptıracak kişinini işi kolu bu kurala uygun değilse, iyileşme süresince izinli olunması tavsiye edilmektedir. İyileşme sürecinde hastanın dinlenmesi, iyileşme sürecinde önemlidir.

Saç Ekimi Sonrası Bakım

Saç ekimi sonrasında hekiminiz tarafından uygulanması söylenen bakım önerilerine dikkat etmeniz gerekmektedir. Tedavinin başlangıcıyla birlikte sonlanana kadar dikkat edilmesi gereken hususların tedavinin başarısındaki etkileri büyüktür.

Apepsi ve antisepsi kuralları her türlü mikro cerrahi işlemde uygulanması şart olan kurallardır. Saç ekimi operasyonu hijyenik ortamda uygun koşullarda yapıldığı zaman enfeksiyon riskiniz oldukça düşüktür. Saç ekimi operasyonu sonrası iyileşme süreci kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Yapılan işlem sonrasında ilk üç günün önemi büyüktür.

Operasyon sonrasındaki ilk gece biraz ağrıyla karşı karşıya kalınması ihtimali vardır. Hekimin önermiş olduğu ağrı kesici ilaçların kullanılması durumunda rahat bir gece geçire bilinir. Operasyondan sonraki günlerde olduğunca sırt üstü dinlenilmesi, operasyon yapılan bölgeye herhangi bir temasta bulunulmaması gerekmektedir. İltihap oluşumunun önlenmesi sebebiyle hekimin önermiş olduğu ilaçlar aksatılmadan düzenli kullanmak gerekir. Operasyon sonrası alkol kesinlikle kullanılmamalıdır. Alkol ve sigara kullanımı iyileşme sürecini ciddi anlamda olumsuz etkileyebilmektedir. Operasyondan sonra ilk üç günlük sürenin ardından yıkama işlemine başlanabilir. 15 gün boyunca hekimin önerdiği şampuan ve bakım ürünleri, hekimin talimatları doğrultusunda kullanılmalıdır. Operasyon sonrasında ekim yapılan bölgeyi 15 gün süreyle güneş ışınlarından korumak gerekir. Ekilen saçlar 4 ay içerisinde sağlık döngüsüne girecektir.

Saç Ekimi Sonrası Süreç

Saç ekimi sonrası süreç, operasyonun başarılı olması için çok önemlidir. Bu süreçte en önemlisi doktorun vereceği ilaçları düzenli kullanılmasıdır. Kişisel tıbbi duruma göre uzman doktor bu süreçte farklı ilaçlar önerebilir. Aynı zamanda saç ekimi sonrası bu süreçte beslenmeye dikkat etmeli ve özen göstermelidir. İyileşme süreci ve saçların güçlenmesi adına beslenme çok önemlidir.

Saç Ekimi Sonrası Beslenme

Sağlıklı beslenme, ekilen saçların daha sağlıklı ve daha güçlü olmasında büyük rol oynamaktadır. Bu zaman zarfında beslenme konusunda dikkatli davranarak saç için faydalı olabilecek gıdaların tercih edilmesi, operasyon sonrasında hücre yenilenme hızının artmasına ve iyileşme sürecinin kısalmasında önemli rol oynamaktadır. Yenilen her gıdanın ekilen saç kökleri üzerinde çok büyük etkisi görülmektedir. Beslenmenin, mikro ve makro besinlerden (mineral, yağ asitleri, protein, vitaminler) eksik olması durumunda hücre zarında işlev bozuklukları meydana gelebilir. Bu nedenle saçların normal hayat döngüsünü bozarak saç köklerinin beslenerek yenilenmesine engel olurken saç ekimi operasyonundan sonra saç dökülmelerinin de devam etmesine neden olabilmektedir. Sağlıklı saç köklerine sahip olabilmek için aşağıda belirttiğimiz beslenme planına dikkat edilmesi gerekir;

Saçın yapısı, kalitesi ve sağlıklı uzayabilmesinde B7 ve B12 gibi B-kompleks vitaminler önemli bir yere sahiptir. B7 ve B12 gibi B-kompleks vitaminler, saç ve kıl kökleri dahil olmak üzere tüm vücudumuza besin üreterek, besin kaynaklarının metobolize edilmesine destek olur. Bu sebeple uzmanlar, saç ekimi operasyonu sonrası b-kompleks vitaminlerin kullanılmasını tavsiye etmektedir. B vitamini açısından zengin olan besinler, sert kabuklu yemişler, avokado, muz, esmer pirinç, tavuk, yumurta.

Vücutta çinko eksikliği, saç dökülmelerine ve seyrelmelerine sebep olduğu bilinmektedir. Saç ekim operasyonu sonrasında çinko alımı önem arz etmektedir. Çinko doku onarımında, kolajen üretiminde, hücre çoğalması ve emiliminde ve protein sentezlenmesinde çok önemli bir yere sahiptir. Çinko yönünden zengin bazı besinler; Ispanak, tüm tahıllar, kuzu eti, karides, nohut, balık, yumurta.

Çinko eksikliği nedeniyle oluşan saç dökülmelerinde, demir eksiği de görülmektedir. Saç dokusunu güçlendirerek geliştiren demir, besinlerin saç derisine oksijen taşınmasında yardımcı olmaktadır. Operasyon sonrasında hastaların umdukları sonuçları alabilmesi için demir alımı çok önemli rol oynamaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendiren demir sayesinde tedavi sonrasında iyileşme süresi de hızlanacaktır. Demir yönünden zengin olan besinler, fasulye, kırmızı et, istiridye ve dana ciğeridir

E vitamini, hasarlı cildin onarılmasında olan etkisi ile operasyon sonrası yaraların da hızlı iyileşmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda antioksidan özelliği de vardır. Ekim yapılan bölgede ve donör bölgede yaraların iyileştikten sonra kullanacak E vitamini yağı sayesinde dokunun yumuşatılıp, doku kalitesini arttırabilmek mümkündür. E vitamini yönünden zengin besinler; Zeytinyağı, ıspanak, avokado, badem, ay çekirdeği.

İnsan vücudundaki hücrelerin gelişimine ve büyümesine, saç kökleri de dahil olmak üzere A vitaminine ihtiyaç duyulmaktadır. Saçlı deriyi nemlendiren, saçları besleyen yağ dokusuna benzer bir madde olan sebum üretiminin sağlanmasında da etkilidir. A vitamininin eksik olması durumunda saç dökülmeleri de yaşanabilir. A vitamini eksikliği saç derisinin kaşıntılı ve kuru olmasına da neden olabilmektedir. (Saç ekiminden sonra saç derisinde kaşıntı görülmesi geçici bir yan etkidir). A Vitamini içeriği yüksek olan besinler; Ispanak, dana ciğeri, tatlı patates, bal kabağı, havuç.

Beslenme ile ilgili dikkat edilmesi tavsiye edilen bir diğer konu ise kolestrol seviyesinin dengeli olmasıdır. Kolestrolün dengeli olması operasyon sonrası yaraların hızlı iyileşmesinde ve saçların sağlık büyümesinde etkilidir.

Saç ekiminden sonra doktorunuzun size vereceği ilaçlar düzenli kullanılmalı. Doktorunuz sizin tıbbi durumunuza göre özel ilaçlar önerilebilmektedir. Her hastanın durumu aynı değildir. Bu kişiden kişiye değişmektedir. Saç ekimi iyileşme sürecinde beslenmenize de dikkat etmelisiniz. Bunu 2 başlık altında inceleyelim. Bunlar beslenme ve iyileşme sürecidir.

Saç Ekimi Öncesi Sonrası

Saç ekimi öncesi sonrası için en merak edilen kısım hasta sonuçları ve kişilerin operasyon öncesi ve sonrası neler yapması gerektikleri hakkındadır. Saç ekimi öncesi ve sonrası fotoğraflar için saç ekimi merkezi ile iletişime geçmeniz yeterli olacaktır.

Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nin 5. maddesinin “ğ” bendi gereği; “ Hastaların tedavi öncesi ve sonrasına ait ifade ya da görüntüler içeremez”

Saç Nakli Operasyonunun Temel Bilgileri

Saç nakli operasyonunun bilinmesi gereken temel bilgiler iki ana kategoride FUE ve FUT başlığı altında toplanmaktadır. Günümüzde uygulamaların %99’u FUE yöntemiyle yapılmaktadır.

 • Operasyonlarda lokal anestezi kullanılmaktadır. Alerjik bir reaksiyon durumu var ise yapılacak olan testler neticesinde işlem ertelenebilir.
 • Operasyon öncesinde hastanın taşıyıcı bir hastalığının olması (HIV, HEPATIT gibi) yapılacak olan testler neticesinde tespit edilmesi durumunda tedavi hekim tarafından ertelenebilir.
 • Yapılacak olan uygulamanın en önemli amacı uygun bölgeden alınan güçlü kıl köklerinin, cansız veya saçsız bölgeye nakledilerek başarılı sonuçlar doğurmasını sağlamaktır. Yukarıdaki maddelerde de belirtildiği üzere saç ekim operasyonun başarı oranı %99’ lara ulaşmıştır.

Sıkça Sorulan Sorular

Uzman bir ekiple doğru teknik ve doğru uygulama ile yapıldığı takdirde başarı oranı %99’a kadar çıkıyor.

Saçında seyreklikten veya açıklıktan rahatsızlık duyan ve bazı rahatsızlıkları olmayan herkese yapılabilir.

Saç ekimi için yaş kısıtlaması bulunmamakla beraber, hekimler tarafından tavsiye edilen yaş 22 ve üzeridir.
Saç nakli için, güçlü kıl köklerin olduğu bölgelerden alınmaktadır. Başın arka kısmındaki bölge başta olmak üzere sakal ve göğüs kılları bölgesinden yapılmaktadır
Saç ekimi sırasında lokal anestezi yapılması nedeniyle herhangi bir acı ya da ağrı durumu söz konusu değildir.
Saç ekimi operasyonu için aksi bir durum oluşmadığı sürece hastanede yatış yapılmasına gerek yoktur. İlk gün saç ekimi uygulaması, ikinci gün ise uygulama yapılan bölgenin bakımı ve kontrolü sağlanmaktadır.
Saç ekimi operasyonu sonrasında ekilen saçlar 8-12 ay arasında diğer saçlarınızdan ayırt edilemeyecek duruma gelmektedir.

Saç ekimi operasyonu bir uzman tarafından doğru teknik ve işlemlerle yapılması durumunda 12. ayın sonunda saç kaybı yaşanmayacaktır.

Ekilen saçlarınızın %40’ı kadar kısmı, 6 ay içerisinde dökülecek olup, yerine tekrar yenisi çıkacaktır. Buna şok dökülme denilmektedir.
Saç ekiminden sonra ekilen saçlar 6. ayına geldiği zaman gözle görülür bir şekilde ilerleme kaydeder. Bir yılın sonunda saç ekimi işlemi tamamlanmış ve tüm saçlar çıkmış olur.
Operasyon sonrasında 10 günlük süre içerisinde ekilen saçlar sağlam bir şekilde tutunmaktadır.
Donör bölge doktorunuzun talimatlarına uyulduğu takdirde 7-10 arasında iyileşme sağlamaktadır. Bandajların çıkarılmasının 3. Günün ardından doktorunuz tarafından belirlenen bakım kurallarına dikkat etmeniz önem arz etmektedir.

Saç ekimi sonrasında oluşan kaşıntının birden fazla nedeni bulunmaktadır. Bu nedenlerin başında kabuklanma, büyüme, alerji ve enfeksiyon sonucunda oluşmaktadır. Detaylı şekilde açıklayacak olursak;

 • Kabuklanma: Saç ekimi sonrasında sıkça rastlanan normal kabul edilen kaşıntı durumudur. Saç ekimi işlemi sırasında nakil edilen bölgede açılan minik delikler, operasyon sonrasında kapanmaya başlar. Bu işlem kabuklanma ile meydana gelmektedir. Operasyon sonrasında 2. Günde kabuklanma gözle görülür şekilde başlamaktadır. Bu kabuklanma kanayan kan ve vücut sıvısından meydana gelmektedir. Bu durum iyileşme sürecinde normal kabul edilmekte olup, endişelenmenize gerek yoktur. Dikkatli olunması gereken tek nokta, işlem yapılan bölgelerde kaşıntı olduğunda, bölgeye asla dokunulmaması gerekmektedir. Eğer bölgeyi kaşırsanız, enfeksiyonlara ve bölgedeki yeni ekilen saçların dökülmesine sebep olunur. Bu nedenle bölgeye dokunulmaması ve kaşınılmaması gerekir. Bu kaşıntı zamanla geçecektir.
 • Büyüme: Saç ekimi işlemi sonrasında, bölgede oluşan kaşıntının diğer bir nedeni ise saçlarda uzamadır. Ekim yapılan bölgede saçların güçlenerek uzamaya başlaması ciddi bir kaşıntı hissetmenize sebep olmaktadır. Yeni nakil edilen köklerin, saç derinizin altından çıkmaya başlaması, operasyondan sonrasında 1-2 ay içerinde gerçekleşmektedir. Bu nedenle kabuklanma kaşıntınızın bitmesinden sonra, büyüme ve uzama kaşıntısı nedeniyle rahatsızlık hissedilir. Bu büyüme donör bölgede de görülmektedir. Bu nedenle donör bölgede de kaşınma hissi olabilir. Donör bölgede yer alan kaşıntılar çok sık görülmemektedir. Yani sürekli bir kaşıntı durumu yerine zaman zaman kaşıntı hissiyle karşılaşma olasıdır. Donör bölgedeki uzamalar, uzun bir süreç içerisinde devam edecektir. Bu nedenle kaşıntı belirli aralıklarla kendini hissettirecektir.
 • Enfeksiyon: Enfeksiyon kaynaklı kaşıntılar çok nadir görülmemekle beraber az da olsa rastlanan bir durumdur. Ani bir şekilde ortaya çıkan ve rahatsızlık hissi yüksek olan kaşıntılar enfeksiyon habercisi olabilir. Eğer buna benzer bir durum ile karşılaşılırsa derhal doktora danışılması gerekir.
Saç ekimi basit bir uygulama gibi algılansa da temelinde cerrahi bir operasyondur. Bu nedenle bu tür operasyonlara özel olarak gelişebilecek bazı komplikasyonlar olabilir. Genellikle ön görü olarak kabul edilen ve hafif derecede olan baş ağrısı, ödem, kızarıklık, kaşıntı ve saç dökülmesi gibi yan etkiler çok olmamakla beraber görülmesi mümkündür. Operasyondan sonra istirahat edilerek atlatılması mümkün olmasına rağmen, genellikle ilk bir kaç gün ağrı kesici ilaçlarla destelenerek tedavi edilir. Ağrılar çok olmamakla birlikte genelikle 3. ve 7. gün arasında donör bölgesinde görünmektedir.