FUE Saç Ekimi Yöntemi Nedir, Saç Nasıl Ekilir?

1930’lu yıllardan beri kullanılıp, günümüze sürekli modernleşerek gelmiş olan FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) Yöntemi, günümüzde saç ekiminde en sık kullanılan, en önemli tekniklerden biridir. Bu yöntem cerrahi bir girişim olmadığından, saç ekimi yaptırmayı düşünen hastaların kolaylıkla tercih edebildiği bir saç ekimi tekniğidir.

FUE Saç Ekimi Operasyonu Nasıl Yapılır?

FUE saç ekim yönteminde, saç kökleri lokal anestezi ile özel uçlu mikro motorlar kullanılarak tek tek alınır, saçsız alanlara saçın çıkış açısını ve yönünü dikkate alınarak yerleştirilir. Bu mikro motorlar sayesinde saç kökleri daha hızlı toplanır ve saç ekimi daha kısa bir sürede tamamlanmış olur.

fue saç ekimi nasıl yapılır

Daha açık bir ifade ile, FUE saç ekimi yönteminde saçsız bölgeye tek tek saç nakli yapılırken, donör alanındaki saçlar kesilir, 1 mm olacak şekilde kısaltılır. Saç kökünün alınacağı ve ekimin yapılacağı bölgeler lokal anestezik ilaç ile uyuşturulur. Saç kılını ortalayacak şekilde mikro motor uç yaklaştırılır ve kılın çıkış yönüne doğru deriye batırılıp çekilir. Folikül ve çevresindeki mikroskobik doku ile birlikte, kıl silindirik bir tarz ile kesilmiş olur. Mikro penset kullanılarak nazikçe çekilir, böylece foliküler ünite gevşeyen tabandan ayrılır. Foliküler üniteler bu şekilde toplanır ve saçsız alanda açılan çok küçük deliklere yerleştirilir. Her bir foliküler ünitede ise yaklaşık 2 veya 3 folikül bulunur.

FUE Yöntemin Avantajları Nelerdir?

Bu operasyon süresince greftlerin zarar görme ihtimalini en aza indiren bu otomatik sistem sayesinde operasyon süresi kısalır ve alınan greft sayısı artar. Operasyon tecrübeli, doğru ve yeterli teknoloji ve tekniği kullanılan bir klinikte yaptırıldığında, kişiler ömür boyu uzayan saçlara sahip olabilmektedir.

FUE Yönteminde Operasyon Kaç Saat Sürmektedir?

Bir seans yaklaşık olarak 6-9 saat aralığında değişmektedir. Tabii işlemleri yaparken kişinin saçsız alanının büyüklüğü önemli bir değişken oluşturur.

Fue Saç Ekimi İçin Kesi Uygulanır mı?

Bu yöntem kullanılarak yapılan saç ekim işlemlerinde, greftlerin alındığı donör alanında doku alınmasına ihtiyaç duyulmaz. Bu sebeple dikiş gerekmeden, kesi yapılmadan ve hiçbir travmatik müdahaleye gerek duyulmadan saç ekim işlemi tamamlanmış olur.

Neden FUE Saç Ekimi Tercih Edilmelidir?

Bu teknik ve teknoloji sayesinde, saç ekim işlemi daha kolay uygulanmakta ve ihtiyaç duyulan saç kökleri daha fazla bölgeden alınabilmektedir. En önemli özelliği ise operasyonun izsiz olarak tamamlanabilmesidir. Dikiş ve bisturi kullanılmaz. Acı çok daha azdır ve tedavi süreci çok daha hızlıdır. Bu hızlı iyileşme sayesinde kişilerin sosyal yaşamlarına hızlı bir şekilde adapte olması sağlanmış olur. Fue ile uzun saç ekimi ve traşsız saç ekimi teknikleri de uygulanabilmektedir.

Operasyon profesyonel ve deneyimli bir ekip tarafından yapılırsa ömür boyu sürecek faydaları olacaktır. Operasyon sonrasında ağrı, doku veya his kaybı gibi sorunlar yaşanmaz. Saç kökleri genetik olarak dökülmeme özelliğine sahip olduğundan, yaşam boyu kalıcı ve sürekli uzayan saçlara sahip olunmaktadır.

Kullanılan teknolojilerin hızı sayesinde saç ekim maliyeti düşer, bu da kişiler için sorun oluşturan operasyonun maddi boyutu daha da rahatlatır.

Saç Ekimi Sonrası Kabuklanma Ne Zaman Dökülür?

Operasyondan 2-3 gün sonrasında saç ekim merkezinde kafa deriniz yıkanır. Bu ilk yıkamadır. Bu yıkama ile kabuklanmalar büyük oranda azalır. Hastanın bu süreçte göstereceği özel ile bu kabuklanma 10 gün içinde tamamen kaybolur. Fakat bu süreçte kabuklara kesinlikle hasta tarafından elle müdahale yapılmaması gerekir. Aksi takdirde kabuklarla beraber altındaki yeni ekilen saç kökleri de kaybedilmiş olur.

Saçlar Ne Zaman Çıkmaya Başlar?

Ekilen saçlar genellikle ilk birinci ayın sonunda dökülür ve saç ekiminden 2-3 ay kadar sonra çıkmaya ve uzamaya başlarlar. 6 ay içerisinde ise arzu edilen görünüme kavuşulur. 1-1,5 yıl içerisinde ise ekilen saçlar tamamen adapta olarak en güzel haline ulaşmış olur.