DHI Saç Ekimi Nedir?

DHI saç ekim (Direct Hair Transplant) yöntemi, “doğrudan saç ekimi” veya “kalem tekniği” gibi isimlerle anılan bir saç ekim tekniğidir. Bu yöntem toplanan saç köklerinin, özel geliştirilmiş kalem (choi pen) aracılığıyla daha kısa bir süre içinde ekilmesini sağlayan özel bir teknik olup, son yıllarda giderek popülerleşen ve birçok kişi tarafından tercih edilen yöntemlerden biridir.

Fakat DHI Saç Ekim Yöntemi yeni bir yöntem değildir, FUE saç ekim yöntemi mantığı ile yapılan saç ekimleri için farklı bir uygulama şeklidir.

DHI Saç Ekimi Operasyonu Nasıl Yapılır?

Konunun daha net anlaşılabilmesi adına kısaca genel saç ekimi aşamalarından bahsedelim; saç ekimi 3 ana aşama ile yapılmaktadır. Bunlar: Greftlerin toplanması, kanalların açılması ve son olarak saç köklerinin ekilmesi aşamalarıdır.

DHI Saç Ekim Yönteminde kullanılan medikal kalem, greftler toplandıktan sonra birkaç saniye içerisinde hem kanalı açar hem de aynı anda saç kökünü bu kanala yerleştirir. Diğer yöntemlerde iki ayrı seferde yapılan bu işlemler, bu özel kalem benzeri medikal araç sayesinde tek seferde yapılır. DHI Saç Ekim Yöntemini diğer yöntemlerden ayıran tek fark, sözünü ettiğimiz kanal açma yönteminin farklı oluşudur. Diğer saç ekim aşamaları aynı şekilde uygulanmaktadır. Yani:

 • Lokal anestezi uygulanmış donör alandaki saç kökleri özel bir cihaz yardımıyla gevşetilir ve bu kökler tek tek toplanır.
 • İçerisinde saç kökü ve doku bulunan bu greftler, küçük bir ayrıştırma işlemiyle tek tek ekime hazır hale getirilir.
 • Hazırlanan saç kökleri, söz konusu özel medikal kalem benzeri cihaza yerleştirilir ve hemen saç ekimi işlemi başlar.
 • Saç kökleri bu medikal cihaz ile kafa derisine yerleştirilir. Bu kalem denen medikal alet, çok ince ve sivridir, aynı zamanda içine saç kökü yerleştirilebilecek bir yapıya sahiptir. Kafa derisine uygun açıyla batırılan ince uçlu bu medikal kalem, arkasındaki özel alana basıldığında içindeki saç kökünü kafa derisine yerleştirir.
 • Bir yandan ekim işlemi devam ederken, diğer yandan ayrıştırılan saç kökleri kalemin içine yerleştirilir. Böylelikle saç köklerinin bekleme süresi en aza indirilmiş olur.
 • DHI Saç Ekim Yönteminde bu kalem sayesinde hasar en aza indirilir ve saç derisi hızlı bir iyileşme sürecine girmiş olur.

DHI Saç Ekim Yöntemi Kaç Saat Sürmektedir?

Bu yöntem yaklaşık olarak 6-8 saat aralığında bir süreci kapsamaktadır. Fakat bu süreç kişinin saç kalitesine, işlem yapılacak alanın genişliğine göre değişiklik gösterebilmektedir. Saç ekimi öncesinde hastanın dikkat etmesi gereken husus, eğer bir rahatsızlığınız var ise bunu uzman doktorunuza operasyon öncesinde iletilmesi gerekliliğidir.

DHI Saç Ekim Yönteminin Avantajları Nelerdir?

 • Bu yöntem uygulanırken kanal açma uygulaması olmadığından, kafa derisinde yaşanacak kabuklanmalar çok hızlı bir şekilde dökülme ve iyileşme sürecine girer.
 • Diğer yöntemlerden farklı olarak DHI Saç Ekim Yönteminde yeni ekilecek olan saç folikülleri ekim yapılacak bölgeye büyümeye hazır olarak yerleştirilir. Böylece ekilen saçların gelişim ve büyüme evresi çok daha kısa bir sürede gerçekleşir.
 • Saç ekimi yapılırken, saçın gelişimden gerekli olan yağ bezeleri ve saç kökünü koruyan dış zar da saç kökleri ile birlikte alınır ve ekim yapılacak saçsız bölgeye taşınır.
 • DHI Saç Ekim Yönteminde neşter kullanılmaz. Böylece operasyon sırasında derinin enfeksiyon kapma riski en aza indirilmiş olur. Saçlı bölgeye delik açılmadığı için operasyon ağrısız ve acısız tamamlanır.
 • DHI Saç Ekim Yönteminde saçlı deriden şeritler halinde deri parçaları alınmadığı için, herhangi bir iz kalmaz.

DHI Saç Ekim Yönteminde Kesi Uygulanır mı?

Bu yöntem cerrahi bir operasyon olmadığından ve kullanılacak kalem benzeri medikal alet sayesinde saç derisine kesi, dikiş vb. müdahale yapılmaz.

Neden DHI Saç Ekim Yöntemi Tercih Edilmeli?

 • Bu yöntemde daha sık saç ekimi yapılmaktadır. Böylece saçlarınız daha doğal gözükecektir.
 • DHI Saç Ekim Yönteminde saç köklerinin bekleme süreci en aza indirildiğinden, saç ekim sırasında ve sonrasında oluşabilecek saç kökü kaybı da minimuma indirgenmiş olur.
 • Mevcut saçlara zarar verilmeden diğer bölgeye saç ekim işlemi yapılır. Dökülmesi tamamlanmamış kişiler için önemli bir avantajdır.