Uzun Saç Ekimi (Long Hair Fue) Nedir?

En basit anlatımıyla uzun saç ekimi yöntemi; saçların kesilmeden, donör bölgesinden uzun haliyle çıkarılıp uzun şekilde tekrar ekilebilmesi işlemidir. Bu yöntemde en sağlıklı saç kökleri seçilir, doğru bir şekilde çıkarılır ve saçsız olan bölgeye, doğal saç çıkış yönü dikkate alınarak yerleştirilir.

Uzun saç ekimi sonrası unutulmamalıdır ki ekilen saçlar normal saç ekim sürecinde olduğu gibi 2-4 hafta sonra bu ekilen uzun saçlar da dökülecektir.

Uzun Saç Ekimi (Long Hair Fue) Nasıl Yapılır?

Bu teknikle, saçın hiçbir kısmı traş edilmez. Başın arkasındaki donör olarak kullanılan saçlar kısaltılmadan uzun olarak alınır, saç ekilmek istenen seyrek veya saçsız alana ekilir. Bunun dışında operasyonel olarak süreç ve ekim süreleri değişmemektedir.

Uzun Saç Ekiminin en sık tercih olarak, alnın sağ ve sol yanları ve saç tepesinde kullanıldığı gözlemlenmektedir. Bu bölgelerdeki saç dökülmesine bağlı olarak meydana gelen açıklık ve kelleşme durumlarında uzun saç ekimi oldukça kurtarıcı olmaktadır.

Bu seyrekleşen bölgelerde medikal kalem cihazı ile saç ekimi yapılacak bölüm çizilir. Daha sonra ense bölgesinden 500-1000 greft arası bir sayıda alınan ve genetik olarak dökülmeyecek şekilde kodlanan kıl kökleri saçsız bölgeye yerleştirilir.

Normal Bir Saç Ekimi Yöntemine Göre Farkı Nedir?

Normal bir FUE ya da DHI saç ekimi işleminde; Saçlar 1-2 mm’ya kadar bir traş makinası yardımı ile kısaltılır. Kısaltılan saçlara hijyen sağlayabilmek adına dezenfeksiyon işlemi uygulanır ve akabininde bu saçlar gerekli tıbbi aletler yardımı ile toplanılır. Bu 1-2 mm uzunluğundaki donör saçlar daha sonra ekim yapılması planlanan bölgelere ekilir. Saç ekimi sonucunda saç ekimi yaptıran kişinin tüm saçları 1-2 mm uzunluğunda kalmış olur.

Uzun saç ekimi yönteminde ise bu süreç; Saç uzunluğuna (maksimum 25 cm uzunluğunda) hiçbir müdahalede bulunmadan donör bölgesinden dezenfekte işlemi uygulanır. Uzun haldeki bu saçlar donör bölgesinden toplanılır ve aynı uzunlukta saç ekimi gerçekleştirilecek olan bölgeye entegre edilir. Bu işlemde saçlara makasla ya da traş makinası ile herhangi bir müdahalede bulunulmaz. Saç ekimi sonucundaki saç uzunluğu, saç ekimi gerçekleştirmeden önceki uzunlukta kalır.

Avantajları Nelerdir?

  • Ekilen saçların uzun olmasından dolayı saç ekimi biter bitmez saç ekimi sürecinin nihai hali hemen görülür.
  • İşlem sonrası iz oluşma riski çok daha düşüktür.
  • bu yöntem sayesinde saçın kısaltılması veya kesilmesi gibi bir uygulama söz konusu olmadığı için, kişilere sosyal yaşantılarında herhangi bir değişiklik veya kesinti zorunluluğu getirmiyor.
  • Uzun Saç Ekimi (Long Hair Fue) ile saç ekimi sonrasında oluşan saç yoğunluğu, hastada hızlı ve yüksek derecede olumlu psikolojik etki ve memnuniyet yaratır.
  • Saçtaki dolgunluk ve değişim operasyon sonrasında bile hemen görülür.

Uzun Saç Ekiminin Dezavantajları Nelerdir?

  • Seans başı ekilen greft sayısı çok kısıtlıdır. Çünkü uzun saç nakli yapıldığından, bu çok daha dikkat ve özen isteyen bir uygulamadır.
  • Diğer uygulamalara göre daha fazla zaman alır ve daha maliyetlidir.
  • Saç ekiminden 4 hafta içerisinde bu ekilen uzun saçlar normal saç ekimi sürecindeki gibi dökülecektir. Saç ekimi 4. haftadan sonra normal saç ekimi yaptıran kişi ile hem görsel olarak hem de süreç olarak aynı şekilde ilerleyecektir.

Uzun Saç Ekimi ile Saç Ekildikten Sonra Ekim Yapıldığı Anlaşılır mı?

Diğer tüm saç ekimi yöntemlerinde operasyondan sonra kafa derisinde kızarıklık oluşabilmektedir. Fakat Uzun Saç Ekimi (Long Hair Fue) yönteminde saçlar uzunluğu sebebiyle bölgeyi kapattığı için, kızarıklık dışarıdan gözükmez. Operasyon ve iyileşme süreci hastanın yararına olacak şekilde daha kolay ve hızlıdır.

Uzun saç ekimi sonrası unutulmamalıdır ki ekilen saçlar normal saç ekim sürecinde görüldüğü gibi 2-4 hafta sonra bu ekilen uzun saçlar da dökülecektir.

 

uzun saç ekimi

Uzun Saç Ekimi ile Traşsız saç ekimindeki fark resimdede görüldüğü üzere 3. adımda traşlama yapılmamaktadır.

 

Kaynakça

[1] Mysore Venkataram – Hair Transplantation, s: 230, 2016
[2] Pitchon M. Preview Long-hair follicular unit transplantation: An immediate temporary vision of the best possible final result. Hair Transplant Forum Int 2006; 16(4): 114, 118-9.
[3] 78. Bouhanna P. Long hair grafts: 20 years of experience. Hair Transplant Forum Int 2007; 17(4): 127-8.