Saç Ekim İşlemi, Öncesi ve Sonrası Tüm Süreçler

hasta tarafından saç ekim işlemi maddi olarak çok önemsenen fakat vücudun herhangi bir yerinde yapılan estetik operasyonlar kadar yeterince önem gösterilmemektedir. Bu ihmalin en önemli kısmı, saç ekim öncesinde yapılan bazı hatalar ve önemli eksiklerdir.
İşlemin başarılı bir şekilde başlayıp, arzu edilen sonuçlara ulaşabilmesi için bahsettiğimiz hususları tekrar hatırlatmakta fayda var:

Danışmadan Evvel Ön Araştırma Yapılmış Olması
Saç ekimi yapmaya karar veren kişiler öncelikle piyasadaki saç ekim merkezlerini iyice araştırmalı, mümkünse birkaç yerle görüşmeden karar vermemelidir. Bu ziyaretlerde, bazı merkezlerin sadece müşteriyi kazanabilmek için sahte vaatlerde bulunduğunu, kurumun ve hizmetin aslında olmayan yönlerini abarttığını, gereğinden fazla ücret istediğini veya buna benzer durumlara şahit olabilirsiniz. Bu aşamada çok dikkatli olunması gerekmektedir. Mutlaka önemli sorular sorarak ve emin olunarak ilerlenmelidir. Çünkü hem estetik, hem zaman, hem de maddi anlamda ciddi sorunlar yaşanabilmektedir.

Saç Ekimi Sonrası Kabuklar Ne Zaman Dökülür?
Operasyondan 2-3 gün sonra kafa deriniz, saç ekim merkezinde yıkanır. Bu yıkamadan sonra kabuklar büyük ölçüde azalır. Kabuklanma yaklaşık 10 gün sürer ve bu süreç doktor ile kontrollü bir şekilde aşılmalıdır.

İlk Saçlar Ne Zaman Çıkar?
Saç ekimi ve iyileşme süreci bittikten sonra, ekilen saçlar hemen uzamaya başlar. Bu da 2,5-4 ay arasında bir zamana tekabül eder. Fakat arzu edilen doğal halin oluşabilmesi yaklaşık olarak 1 yılı bulmaktadır. Bu süreç kişinin ve saçın yapısına, aynı zamanda çevresel faktörlere ve doktorun operasyon sonrası önerilerine uyulup uyulmamasına göre değişir.,

Saç Ekimi Sonrası İyileşme Süreci

Saç ekimi operasyonları 6 ile 8 saat gibi bir sürede gerçekleşse de sonuçlar kendini hemen göstermemektedir. Saç ekimi işlemi sonrası nakil olan greftlerin büyüyerek yeni halini alması biraz zaman gerektirmektedir. Yaklaşık 1 yıl ya da daha fazla bir süreç zarfı sonrası, saçlar istenilen görünüme ulaşmaktadır.

Saç ekimi sonrası bu 1 yıllık süreçte hastayı bazı farklı evreler beklemektedir. İyileşme sürecinin doğal bir parçası olan bu evreleri, hazırladığımız listeden okuyabilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrası 1 – 15 Gün

İlk 15 gün, operasyon sonrası hastaların dikkat etmesi gereken en önemli evre olarak bilinmektedir. Bu 15 günlük süreç zarfında hastanın gerek donör bölgesinde gerek ekim bölgesinde ödem, ağrı ya da kaşıntılar görülebilir. Birçok hastada ilk haftanın sonlarına yaklaşıldığında bu belirtiler tamamen kaybolmaktadır. Saç ekimi operasyonu sonrası görülen bir diğer belirti ise kızarıklık ve oluşan kabuklanmalardır. 2. Haftanın sonunda kabukların dökülür ve kızarıklıklar ortadan kaybolur. Hasta bu süre zarfında saç ekim merkezinin söylediklerini dikkatle uygulamalıdır.

Saç Ekimi Sonrası 15 – 30 Gün

Saç ekimi operasyonları sonrası işlemin doğal bir sonucu olan şok dökülme meydana gelebilir. Saç ekiminden 15 gün sonra şok dökülmeler başlar ve 15 gün boyunca devam edebilir. Hasta bu sürede ekilen saçların döküldüğünü düşünerek endişelenmemelidir. Şok dökülme evresi saçların uyku evresine girmesi sonucu oluşur.

Saç Ekimi Sonrası 1 – 3 Ay

Şok dökülmenin sona ermesinin ardından yeni saç kökleri çıkmaya başlamaktadır. Bu 1 aylık süreç saçlar için yeni bir büyüme evresidir. Hastaların fizyolojik yapılarına bağlı olarak ortalama 3 aylık bir süreci kapsar. Ekilen bütün saç köklerinin aynı anda büyümesi beklenilmese de sonuç odaklı bakıldığında hepsi zamanla büyür. Önemle hatırlatmak gerekir ki; büyüyen yeni saçlar ince olarak büyür ve zamana kalınlaşmaktadır.

Saç Ekimi Sonrası 3 – 6 Ay

Operasyondan sonra görülen bu evrede hasta, yeni büyümeye başlayan ince saçların kalınlaştığı gözlemleyecektir. Aynı zamanda yeni saçların büyümesi de gözlemlenebilmektedir. Sonuç olarak saç ekiminden 3 ile 6 ay sonra ekilen saçların stabil bir şekilde geliştiği görülmektedir.

Saç Ekimi Sonrası 6 – 12 Ay

Hastaların saç ekimi işlemlerinin sonuçlarını bariz bir şekilde gördüğü evredir. Bu 6 ile 10 aylık dönem arasında saçlar iyice uzamış ve kalınlaşmış olacaktır. Genel görünüm anlamıyla saçlara bakıldığında gözle görülür bir hacim ve yoğunluk görülmektedir.

Saç Ekiminden 1 Yıl Sonra

Saç ekimi operasyonunun ardından tam 1 yıl tamamlandığında, sonuçların artık belirginleştiği görülür. Burada önemli bir hatırlatma yapmak gerekir. Verteks -tepe- bölgesine yapılan ekimlerin nihai sonuçlarını görebilmek için 1 yıldan daha fazla bir zaman gerekebilir. Bu bölgeye yapılan ekimler, iyileşmelerin nispeten daha uzun zaman aldığı ekimlerdir.

Saç Ekimi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Saç ekimi sonrasında ekilen saçların zarar görmemesi saç ekimi sonucunu etkilemektedir. Saç ekimi sonucunun daha başaralı olması içi aşağıdaki noktalara dikkat edilmesi gerekir

  • Ekim Yapılan Alan Korunmalıdır: Saç ekiminden sonraki ilk 48 saat ekim yapılan bölgeye hiçbir temasın olmaması çok önemlidir. Saç ekilen alan bir şapka yardımıyla kamufle edilmelidir. Şapkanın üst kısmının sert olması ve ekim yapılan yere kesinlikle değmemesi şarttır. Ekim yapılan bölge daima boşlukta kalmalıdır.

  • Uyuma Esnasında Dikkat Edilmelidir: Gece uyurken saç ekimi yapılmış alan yastık, yatak başı gibi herhangi başka bir alana değmemelidir. Bunu sağlamak için küçük ve sert bir yastık tercih edilmelidir. Alım yapılan ense bölgesinin üzerine yani sırtüstü yatmanın bir sakıncası yoktur. Fakat yüzükoyun yatmaktan iki hafta boyunca kaçınılmalıdır.

  • Fermuar veya Düğmeli Üst Giysiler Tercih Edilmeli: Baş bölgesinden kolay geçecek şekilde giysiler tercih edilmelidir. Boğazlı kazak, tişört gibi boyun kısmından geçecek dar kıyafetlerden iki hafta boyunca uzak durulmalıdır. Saç ekim bölgenize gelebilecek herhangi bir darbe, o bölgedeki saç köklerini kaybetmenize sebep olabilir.

  • Bakım ve Spor İşlemlerine Dikkat Edin: İki hafta boyunca hamam, sauna, spor aktiviteleri, solaryum, yüzme ve kuaför işlemleri yapılması yasaktır. Tüm bu aktiviteler enfeksiyon riskini artırıp, saç köklerinize zarar verebilir.

  • Saçlarınızı Kestirmek İçin Beklemelisiniz: Saçlarınızı operasyondan en erken 15 gün sonra kestirebilirsiniz. Ancak kazıtmamak şartıyla. 45 gün sonrasında her türlü kuaför hizmetleri yaptırılabilir.

  • Su Değdirmemeye Dikkat Edilmeli: Operasyondan sonraki 48 saat saç ekimi yapılan bölgeye su değdirilmemelidir. İlk yıkama 48 saat sonra yapılmalıdır. Bu yıkamayı da doktorunuz yapacaktır. Yıkama sonrasında da kesinlikle havlu kullanılmamalı, saç kurutma makinesi ile kurutulmalıdır.

  • Spor Aktivitelerine Dikkat: Baş bölgenize darbe alabileceğiniz sporlar (boks, güreş, basketbol, futbol, dövüş ve savunma sproları vb.) yapıyorsanız bunlara en erken 45 gün sonra başlayın.

  • Seyahat Ederken Başınıza Dikkat Edin: Eğer operasyon sonrası hemen yolculuğa çıkmanız gerekiyorsa, şişme bir yastıkla ense bölümünüzü doldurmalı, ekim yapılan bölgenin cama veya başka bir alana temas etmesinden kaçınmalısınız.

  • İlaç ve Destek Tedavilerinin Kullanımı: Operasyon sonrasındaki ilk 2 hafta boyunca Aspirin içmemelisiniz. Bunun dışında E vitamini, ginseng, ginko biloba vb. kan sulandırıcı ilaçları ve bitkisel destek tedavilerinden de uzak durmanız faydalı olacaktır. Ayrıca ağrı kesici, antibiyotik gibi ilaçlar mutlaka hekiminiz tarafından verilmelidir.

Görüldüğü üzere saç ekimi operasyonları başarılı olsa da sonuçların başarısında saç ekimi yaptırmış kişilerin dikkatli olması çok önemlidir. Saç ekimi sonrası dönemde yapılacak tüm doğru ya da yanlış davranışlar, sonuçlar üzerinde etkili olacaktır. Bu nedenlerden ötürü hastaların saç ekimi sonrası süreci, saç ekimi merkezleri tarafından dikkatlice takip edilmelidir. HERMEST Saç Ekimi Merkezi olarak hastalarımızın saç ekimi sonrası tüm süreçlerini dikkatlice takip etmekteyiz. Dünyanın dört bir yanından gelen ve saç ektiren hastalarımıza bu süreçte tam destek vermekteyiz.

Sizler de saç ekimi işlemi sonrası yapılması gerekenler hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için bizlere iletişim sayfamızdan 7/24 ulaşabilirsiniz.